WordPress Kurulumu: WordPress Nasıl Kurulur? 3 Ayrı Yöntem

WordPress Kurulumu

WordPress dünya üzerinde internet sitesi alt yapıları için en çok tercih edilen, en popüler platformdur. Tabii wordpress’i bu kadar popüler yapan ise hem wordpress kurulumu hem de kullanım kolaylığıdır.

Bir çok hosting firması kullanıcılarına birkaç tıklama ile wordpress kurulumu yapabileceği yazılımlar sunar.

Çoğu durumda, WordPress yükleme işleminin tamamlanması beş dakikadan kısa süren basit bir işlemdir.

Bu WordPress kurulumu yazımda da hem bu kısa yöntemlerle nasıl wordpress kurulur hem de manuel olarak wordpress nasıl kurulur göstermeye çalıştıştım.

WordPress Kurulumu Öncesi Yapmanız Gerekenler

WordPress kurulumu yapmadan önce muhakkak bir host ve domain ( ala adı )’na ihtiyacınız var. Hosting ve domain olmadan wordpress kurulumu gerçekleştiremezsiniz.

Önemi:Bu iki şey olmazsa olmazdır ! ( WordPress kurulumu için host ve domain almanız zorunludur. Yoksa kurulum yapamazsınız )

Host, sitenizin 7/24 yayımda kalmasını sağlayan serverlardır. Domain, yani alan adı ise sitenizin ismidir. wpmavi.com gibi google.com gibi.

#Host ve domain nasıl satın alınır başlıklı yazımı takip ederek, host ve domain satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra hemen alttaki wordpress kurulumu adımlarından herhangi birini takip ederek wordpress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

>> cPanel Softaculos WordPress Kurulumu
>> cPanel Godaddy WordPress Kurulumu
>> FTP Üzerinden WordPress Kurulumu

cPanel Softaculous Üzerinden WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu yapmanın en kolay yöntemlerinden bir tanesi de cPanel’de bulunan Softaculous yazılımını kullanmaktır.

1- Softaculous üzerinden wordpress kurulumu için öncelikle cPnale’inize giriş yapın ve ardından yazılım sekmesi altında bulunan Softaculous Apps Installer kısmına tıklayın.

Softaculous Üzerinden WordPress Kurulumu – Apps Installer

2- Ardından karşınıza çıkan seçeneklerden wordpress’i seçerek bir sonraki adıma geçin.

Apps Installer WordPress Seçeneği – WordPress Nasıl Kurulur

3- Ve karşınıza çıkan ekrandan hem Yüklebutonunu, hem de Install Nowbutonunu kullanarak yükleme erkanına geçiş yapabilirsiniz.

WordPress Kurma Ekranı

4- Ardından karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkıyor.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır – Protokol Nasıl Seçilir

5-Protokol Seçiniz: WordPress kurulumu için bir protokol seçiyoruz. Yani, sitemizin uzantısı ne olsun. Yükleme ekranı bize 4 seçenek sunuyor

[ http:// >> http://www. >> https://  >> https://www. ]

Sitenizin başında www. olması veya olmaması günümüzde artık birşey ifade etmiyor. Mesela ben wpmavi’yi kurarken, http:// üzerine, yani başında www. olmadan kurdum. Siz de http:// yada http://www. seçeneklerinden bir tanesini seçin.

https:// ise, SSL güvenlik ağı içindir ve SSL kullanmak ekstra ücret gerektirir.

6-Domain Seçin: 1. Seçenekte seçtiğimiz protokolü, sitemizin ismi ile birleştiriyoruz. Yani, 1. seçenekte http:// seçtik ve sitemiz adresi http://blogunuz.com oldu.

7-Yükleme Dizini: WordPress sitesini tam olarak hangi URL adresi üzerine kuracağımızı seçiyoruz.

Sitenizi http://siteniz.com adresi, yani direkt olarak satın aldığınız domain adresi üzerine kuracaksanız, bu seçeneği boş bırakın.

Bu seçeneğe bir şey yazarsanız (demo gibi), bu wordpress’i http://siteniz.com/demo dizinine kur anlamına gelir. Yani site adresiniz http://siteniz.com/demo şeklinde olur. Boş bırakmak http://siteniz.com/ dizinine kur anlamına gelir.

WordPress Kurma – Site Başlığı ve Sloganı Belirleme

8-Site İsmi: Benim kullandığım site ismi WPMAVI, siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz.

9-Site Sloganı: Benim kullandığım site sloganı “Türkiye WordPress Rehberi ve Profesyonel WordPress Blogu”. Sizde sitenizin sloganını buradan belirleyebilirsiniz.

10-Enable Multisite: Eğer birden çok wordpress siteniz var ve hepsini tek admin panelinden yönetmek istiyorsanız, bu seçeneği aktif hale getirin. Tek bir site için wordpress kurulumu yapıyorsanız bu adımı atlayın.

WordPress Kurulumu Admin Belirleme

11-Kullanıcı Adı ve Şifre: Yükleme ekranı varsayılan olarak bu seçeneği, admin olarak atar. Kesinlikle ve kesinlikle kullanıcı adını admin yapmaktan uzak durun. Admin olarak kalması büyük bir güvenlik açığıdır.

12-Site Mail Adresi: Hosting üzerinden kurduğunuz herhangi bir mail adresini resmi mail adresiniz olarak belirtebilirsiniz. Ya da kullandığınız herhangi bir mail adresini de (Gmail) verebilirsiniz. ( Önerim sıklıkla kullandığınız bir mail adresi vermeniz )

Türkçe WordPress Kurulumu – Dil Seçimi

13-Dil Seçeneği: Wordpress sitenizin yönetim panelinin ve içerik yazım dilinin seçimini yapyoruz. Hangi dilde olmasını istiyorsanız, o dili kullanabilirsiniz.

14-Limit Login Attempts: Bu seçenek  bir güvenlik önlemidir. WordPress, admin panaline giriş yaparken şifreyi 3 kereden fazla yanlış girdiğiniz zaman girşinizi bir süreliğine yasaklayan bir eklenti yükler. Gerekli değil bu kısmı atlayın.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır – Gelişmiş Ayarlar Ekranı

15-Veri Tabanı Adı: Veritabanınıza istediğiniz ismi verebilirsiniz ancak önerim varsayılan olarak gelen veri tabanı ismini bırakmanız.

16-Table Prefix: Prefix isminizi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Yükleme ekranı varsayılan olarak her kurulumda farklı atama yapar. Dolayısı ile bu seçeneği varsayılan olarak ne geliyor ise, o şekilde bırakın. ( Ancak sonunda mutlaka”_” işareti olmak zorunda )

Tema Ekranı – WordPress Kurulumu Resimli Anlatım

17-Select Theme: Tema seçimi ekranını hiç bir tema seçini yapmadan ( select ) demeden atlayın. Tema kurulumunu wordpress kurulumu bittikten sonra daha detaylı bir inceleme ile yaparsınız.

18- Son olarak Yüklebutonuna basıyoruz ve wordpress kurulumunu tek bir tıklama ile tamamlanmış oluyoruz.

WordPress Kurulumu Yükleme

WordPress Kurulumu tamamlandıktan sonra, yükleme ekranı bize wordpress kurulumu’nun hangi domain ismine ve uzantısına yapıldığını ve admin paneline girişi nereden yapacağınızın linklerini veriyor.

WordPress Kurulumu Tamamlandı

#Yönetim URL adresine gidip, biraz önce belirlediğimiz (9.seçenek) kullanıcı adı ve şifre ile sitemizin admin paneline giriş yapabiliriz. WordPress kurulumu işlemi tamamdır!

cPanel Godaddy WordPress Kurulumu

WordPress ile blog kurulumu, haber sitesi kurulumu, forum sitesi kurulumu gibi tüm site kurulum yazılarımı ben zaten godaddy firması üzerinden anlatıyorum.

Bu adım da keza tüm bu yazıların içerisinde bulunan ( domain belirleme – satın alma süreçleri vs ) gibi bir adım olan wordpress kurulum adımının birebir aynısıdır.

1-Godaddy cPanel’inize giriş yapıp aşağı doğru indiğinizde Web Uygulamaları altında WordPress seçeneğini göreceksiniz, bu seçeneğe tıklayıp, wordpress kurulumuna geçin.

Godady WordPress Kurulumu – cPanel >> Web Uygulamaları >> WordPress

2-Ardından karşınıza çıkan ekranın sağ kısmındaki  “bu uygulamayı kur” kısmına tıklayın ve wordpress kurulum işlemini başlatın.

Bu Uygulamayı Kur – WordPress Kurulumu

3-Lokasyon / Domain: Bu kısımda wordpress kurulumu için bir protokol seçimi yapıyor, yani sitemizin uznatısını belirliyoruz.

[ http:// >> http://www. >> https://  >> https://www. ]

Sitenizin başında www. olup olmaması artık herhangi birşey ifade etmiyor. Ben wpmavi’yi kurarken, http:// üzerine, yani başında www. olmadan kurdum. Siz de http:// yada http://www. seçeneklerinden bir tanesini seçebilirsiniz.

https:// ise, SSL güvenlik ağı içindir ve SSL kullanmak ekstra ücret gerektirir.

4-Dizin (İsteğe B.): WordPress kurulum işlemini tam olarak hangi URL adresi üzerine yapacağımızı seçiyoruz.

Sitenizi http://siteniz.com adresi, yani direkt olarak satın aldığınız domain adresi üzerine kuracaksanız, bu seçeneği boş bırakın.

Bu seçeneğe bir şey yazarsanız (demo gibi), bu wordpress’i http://siteniz.com/demo dizinine kur anlamına gelir. Yani site adresiniz http://siteniz.com/demo şeklinde olur. Boş bırakmak http://siteniz.com/ dizinine kur anlamına gelir.

WordPress Nasıl Kurulur – Protokol Belirleme

5-Versiyon: Ekran varsayılan olarak karşınıza zaten en son sürümü getirecektir. Siz de bu şekilde bırakın, yani blog kurulumu için en son sürümü yükleyin.

6-Dil Seçeneği: Wordpress sitenizin yönetim panelinin ve içerik yazım dilinin seçimini yapyoruz. Hangi dilde olmasını istiyorsanız, o dili kullanabilirsiniz.

WordPress Kurulumu – WP Versiyon Seçimi

7-Yönetici Adı ve Şifre: Yönetici adı ve şifresi kısımlarında belirlediğimiz bilgiler, kurulumunu yaptığımız wordpress’in yönetimsel admin kullanıcı adı ve şifresi oluyor. Bu kısmı unutmayacağınız şekilde belirleyin.

8-Yönetici E- Adresi: Sıklıkla kullandığınız bir mail adresini bu kısımda belirtin. ( Gmial gibi ) wordpress kurulumu bittikten sonra kurduğunuz site ile ilgili tüm mail işlemleri bu kısma yazdığınız mail üzerinden gerçekleşecektir.

9-Site İsmi: Benim kullandığım site ismi WPMAVI, siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz.

10-Site Sloganı: Benim kullandığım site sloganı “Türkiye WordPress Rehberi ve Profesyonel WordPress Blogu”. Sizde sitenizin sloganını buradan belirleyebilirsiniz.

11-İkili Faktör Doğrulama: Bu seçenek gereksiz, yani fazladan bir güvenlik önemli. Dolayısı ile hiç gerek yok.

WordPress Kurulumu – WP Yönetici Bilgileri Belirleme

12-Otomatik güncelleme, WordPress eklentisi otomatik güncelleme, worpress tema otoma güncelleme ve otomatik güncelleme yedekleme seçeneklerini hemen altta yer alan resimdeki gibi işaretleyin.

WordPress Kurulumu -Otomatik Ayarlar

13-Sınırlı giriş denemesini de no olarak işaretleyin.

14-Gelişmiş Ayar Yönetimi: Bu kısmı “Benim için otomatik yap” olarak işaretleyin.

Ve tüm seçenekleri dediğim şekilde işaretledikten sonra en son adım olan +Kur butonuna tıklayın ve wordpress kurulumu işlemini başlatın.

WordPress Kurulumu – WP Gelişmiş Ayarlar ve WP Kur

15-WordPress Kurulumu tamamlandıktan sonra, yükleme ekranı bize wordpress kurulumu’ nun hangi domain ismine ve uzantısına yapıldığını ve admin paneline girişi nereden yapacağınızın linklerini veriyor.

Yönetim URL adresine gidip, biraz önce belirlediğimiz yönetici adı ve şifre ile sitemizin admin paneline giriş yapabiliriz.

WordPress Kurulumu – Tamamlandı

Tabi admin paneline gider gitmez, karşımıza son olarak hemen alttaki resimde olduğu gibi bir ekran daha çıkacaktır. Bu ekranda da Hayır, teşekkürler deyip, direkt admin panelize gidebilirsiniz.

WordPress Kurulumu – Son Seçenek

FTP Üzerinden WordPress Kurulumu

FTP üzerinden wordpress kurulumu için öncellikle FTP programına ihtiyacınız var. Bunun için de en iyi ve en yaygın kullanıma sahip program FileZilla’dır. FileZilla Kurulumu ve Kullanımı başlıklı yazımdan hem programı indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

1-Öncelikle wordpress.org resmi sitesi üzerinden wordpress’in en son sürümünü indirin. Buradan en son sürüm ne ise, direkt bilgisiyarınıza indirin. ( Sağ tarafta bulunan download wordpress butonu ile )

2-Daha sonra ise sunucumuzda bir veri tabanı oluşturmamız gerekiyor. Yazılar, sitemize yapılan yorumlar, ayarlar, şifreler, kullanıcı bilgileri gibi bilgilerin tamamı veri tabanı içerisinde yer alan tablolarda tutulur.

WordPress Kurulumu için Veritabanı Oluşturma

1-Öncelikle, sunucunuzun cPanel’ine giriş yapın. “VERİTABANLARI” başlığı altında bulunan MySQL ® Databases ya da Türkçe ismi ile MySQL Veritabanları yazan kısma tıklayın.

WordPress Kurulumu ( FTP Üzerinden ) Veritabanları

2-Açılan sayfadan veri tabanımızı oluşturmaya başlıyoruz. Önce “Yeni Veritabanı Oluştur” başlığı altından veri tabanı ismini belirliyoruz.

Güvenliğiniz için tahmin edilebilir bir isim yazmayın ( wordpress, site ismi gibi ). İsmin ne olacağının bir önemi yok. “asdfsdfasd” gibi rastgele bir gülüş de atabilirsiniz.

Önemli olan kolay tahmin edilememesi. Türkçe karakter kullanmayın. Belirlediğiniz ismi bir yere not almayı da unutmayın. Kurulum yaparken bu isim lazım olacak.

Biz örnek olarak “beyazitliprens” ismini kullacağız. İsmi kutuya yazdıktan sonra “Veritabanı Oluştur” butonuna tıklıyoruz.

WordPress Kurulumu ( FTP Üzerinden ) – Yeni Veritabanı Oluştur

Butona bastıktan sonra yeşil bir kutu içinde ““beyazitliprens” veritabanına eklendi.” yazısı çıkacak. Şimdi veri tabanımızın ismi “beyazitliprens” oldu. “Geri Dön”e tıklayarak işimize devam ediyoruz.

3-Veri tabanımızı oluşturduk ama bitmedi. Şimdi veri tabanımıza bir de kullanıcı atamamız gerekiyor. Tabii bundan önce de bir kullanıcı oluşturmamız.

MySQL Kullanıcıları başlığı altından bir kullanıcı oluşturacağız.Veri tabanı ismi belirlerken dikkat etmemiz gereken noktalar burada da geçerli. “admin, site ismi, sizin isminiz” gibi kolay tahmin edilecek isimler yazmayın. Ek olarak isim uzunluğu 7 karakterle sınırlandırılmış. Türkçe karakter kullanmıyoruz. Biz örnek olarak “beyazit” adını kullanacağız.

Buradaki şifre kısmı çok önemli. Bu şifre her zaman hatırlamanız gereken bir şifre değil. Bir problem olmadıkça sadece bir kere kullanacağız. Bu nedenle olabildikçe karışık, abzürd, rakam, büyük küçük harf, parantez, virgül gibi karakterli bir şifre belirleyin. Oluşturduğunuz şifreyi de bir yere not alıp “Kullanıcı Oluştur” butonuna tıklıyoruz.

WordPress Kurulumu – MySQL Kullanıcıları – Kullanıcı Ekle

Butona tıkladıktan sonra yine yeşil bir kutu içinde ““beyazit” adında bir MySQL kullanıcısını başarıyla oluşturdunuz.” yazısı çıkacak. Şimdi kullanıcı adımızın ismi “beyazit” oldu. Geri Dön’e tıklayarak işimize devam ediyoruz.

4-Şimdi ise sırada oluşturduğumuz veritanbanı ile MySQL kullanıcısını bir araya getirmek var. Sayfanın biraz aşağısında “Veritabanına Kullanıcı Ekle” başlığı altında oluşturduğumuz kullanıcı ve veritabanını seçip “Ekle” butonuna tıklıyorsunuz.

WordPress Kurulumu -Veritabanına Kullanıcı Ekle

Butona bastıktan sonra “Kullanıcı Ayrıcalıklarını Yönet” başlığı bulunan bir sayfa açılacak. Bu kısımdan “Tüm Ayrıcalıklar” kutusunu işaretleyip tüm kutucukların seçilmesini sağlayın. “Değişiklikleri Uygula” butonuna basıp işimizi bitiriyoruz.

WordPress Kurulumu – Kullanıcı Ayrıcalıklarını Yönet

İşlem tamamdır.Veri tabanını oluşturduk. Şimdi ise WordPress kurulumu için indirdiğimiz wordpress dosyalarımızı sunucumuza aktaralım.

Kurulum Dosyalarını Sunucuya Aktarma

1-İndirdiğimiz dosyalar .zip olarak sıkıştırılmış bir haldedir. Bu halde sunucumuza atarsak kurulumu gerçekleştiremeyiz.

Bu nedenle dosyayı sıkıştırma programı ile açıp içindeki dosyayı dışarı almamız gerekiyor. Bunu WinRAR programı ile yapıyoruz. “zip”li dosyayı açıp içerisindeki “WordPress” klasörünü sürükle bırak yöntemi ile masaüstüne çıkarıyoruz. Çıkarma işleminin süresi bilgisayarınızın hızına bağlı olarak değişebilir.

WordPress Kurulum Dosyalarını Bilgisayara Aktarma

2-Ve FileZilla programını açıp, site serverımıza bağlanıyoruz. ( Eğer FTP sunucu bilgilerinizi bilmiyorsanız, host firmanız ile iletişime geçip öğrenebilirsini.z )

3-Masaüstüne çıkardığımız “WordPress” klasörünü  açıyoruz. “Ctrl+A” kombinasyonunu kullanarak “WordPress” klasörü içerisinde bulunan dosyaların tümünü seçiyoruz.

Tut sürükle yöntemi ile sunucumuzdaki ana dizinimiz olan “public_html” ya da “www” klasörü içerisine sürükleyip bırakıyoruz. (Eğer Plesk Panel kullanıyorsanız ana dizin “httpdocs” klasörüdür. )

WordPress Kurulumu – WordPress Dosyaları Sunucuya Aktarma

WordPress klasöründeki tüm dosyaları aktardığınıza emin olun. İşlem süresi bağlantı hızınıza göre değişebilir. Dosyalar aktarılırken zırt pırt uyarı ekranı çıkabilir. Bu ekranda “Hedef dosya zaten var, lütfen bir işlem seçin. “  yazar. Burada hiç bir şeye dokunmadan “Tamam” deyip geçin. Önemli bir şey değil.

Önemli:Eğer WordPress klasörünü açmadan direk sunucuya atarsanız, sitenizin adresi http://www.siteismi.com/wordpress şeklinde olur. Siteniz buraya kurulmuş olur. Direkt aldığınız domain adresi üzerine kurmak istiyorsanız, wordpress klasörü içerisindeki dosyaları atmanız gerekmekte.

WordPress kurulum dosyalarını sunucuya aktarma işlemi bu kadar. Bundan sonra kuruluma geçeceğiz.

WordPress Kurulum Konfigürasyonu

1-Tarayıcımızı açıp adres satırına sitemizin alan adını yazıp “enter”a basıyoruz. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Eğer gelmiyorsa http://www.siteismi.com/wp-admin/setup-config.php yazarak tekrar deneyin.

Yine gelmiyorsa dosya yükleme adımlarında yanlış yapmışsınızdır. Yukarıya yardırıp adımları gözden geçirin.

WordPress Kurulumu Adım – 1

2-Başlayalım butonuna basıp devam ediyoruz. Açılan ekrandaki bilgileri girmek için not defterimizi elimize alıyoruz. Kutuları doldurmaya başlıyoruz.

Veritabanı ismi: Veri tabanı oluştururken belirlediğimiz isim. Biz “önek_beyazitliprens” demiştik.
Kullanıcı adı: Veri tabanı oluştururken belirlediğimiz veri tabanı kullanıcı ismini yazıyoruz. Biz “önek_beyazit” demiştik.
Parola: Veri tabanı kullanıcı adımızı oluştururken belirlediğimiz parola. Biz “.KQl_.**~v^x” olarak belirledik.
Veritabanı sunucusu: Bu genelde “localhost”tur. Eğer bununla ilgili hata verirse, host şirketinizle iletişime geçip veri tabanı sunucusu ismini sorun. WordPress kurduğunuzu da belirtin. Verdikleri ismi buraya girin.
Tabloyu ön eki: (Böyle yazıyor biz de şimdi farkettik, yazım hatası olabilir.) Güvenliğiniz için bu öneki değiştirebilirsiniz. Hatta değiştirin gitsin. Sonradan değiştirmek çok çetrefilli. Biz bu ön eki “it_” olarak belirledik. Bilgileri yazdıktan sonra “Gönder” butonuna basıyoruz.

Wodpress Kurulumu Adım – 2

3-Gönder! butonuna bastıktan sonra bir problem yoksa “İşte bu! Yüklemenin bu aşamasını başarıyla tamamladın. WordPress bundan sonra veritabanı ile iletişim kurabilir. Eğer hazırsanız başlayalım…” yazılı bir ekran gelecek. Kurulum Yap butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

WordPress Kurulumu Adım – 3

4-Burada Hoşgeldiniz ekranı karşımıza çıkıyor. Sitenizin ismini ve sitenizin yöneticisini bu kısımda belirliyorsunuz. Buraya girdiğiniz bilgileri daha sonra admin panelinizden değiştirebilirsiniz.

Burada oluşturacağınız parolaya dikkat edin ve bir yere not alın. Kullanıcı adını da kesinlikle “admin” YAPMAYIN. Ciddi bir güvenlik açığı oluşturmuş olursunuz.

Türkçe karakter de kullanmayalım. “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış.” kısmını başta işaretleseniz bile, site kurulumunu tamamladıktan, ayarlarınızı yaptıktan sonra kaldırmayı unutmayın. Ben bunu unutabilirim, riske atmayayım derseniz de bu seçeneği işaretlemeyin. Bilgilerimizi de girdikten sonra “WordPress’i Kur” butonuna basıyoruz.

WordPress Kurulumu Adım – 4

3-Bitti. wordpress kurulumu bu kadar. Başarılı ekranına ulaştığınıza göre tüm adımları doğru yapmışsınız demektir. Şimdi Giriş butonuna basarak kullanıcı adı ve şifrenizi girerek admin panelinize ulaşabilir, sitenizin yönetim panelini inceleyebilirsiniz.

Umarım WordPress Kurulumu: WordPress Nasıl Kurulur? 3 Ayrı Yöntem Başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressKurulumu

%d blogcu bunu beğendi: