WordPress Sayfa / Yazı İçi Link Verme ( Konu İçi Linkleme )

WordPress Yazı İçinde Link Verme

WordPress’te uzun bir yazı yazarak başlık başlık ayırdınız. Konu başında bu başlıkları madde madde yazıp, konu içerisinde yer alan başlıklara link vermek istiyorsanız,

Yani wordpress yazı içi linkleme yapmak istiyorsanız, bunun iki yöntem ile yapabilirsiniz. İlki kodlama (HTML) ikincisi ise eklenti kullanarak.

Tarafıma “sayfa içi alt başlıklara link verme yapmışsınız bunu nasıl yapabiliriz”diye bir çok kez sorulması üzerine ben de wordpress sayfa içi link nasıl verilir anlatmaya karar verdim.

Vikipedi’de içerikler bölümü olduğu ve benim de blogumda bir çok yazımda tecrübe ettiğiniz gibi yazı içi link verme hem kullanıcı deneyimi hem de SEO açısından oldukça faydalıdır.

WordPress Vikipedi Gibi İçindekiler Kısmı Yapma

Konu içi linkleme yaptığınızda arama sonuçlarında yer alan yazınızın snippet görünümünde aynı zamanda alt başlıklarınız da yer alır. Yani hemen alttaki gibi jump to link oluşturma işlemi yapmış olursunuz;

Google Jump To Link Oluşturma

WordPress Yazı İçi Link Verme ( Eklenti Kullanarak )

WordPress yazı içinde başlıklara link vermek için en etkili ve bir çok özelleştirme seçeneğine sahip yöntem tabii ki eklenti kullanmak.

1-Önce Admin Paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle sekmesine giderek, sağ üst köşede bulunan eklentilerde ara kısmına Table of Contents Plus yazın. Eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

2-Ardından Admin Paneli >> Ayarlar >> TOC+ sekmesine, yani yazı içi linkleme eklentisinin yönetim paneline gidin.

WordPress Yazı İçi Linkleme Eklentisi Yönetim Paneli

#Position: Konu içi linkleme (içindekiler) kısmının sayfa / yazı içindeki konumunun neresi olacağını belirliyoruz.

  1. Before First Heading: Yazıda bulunan ilk başlıktan hemen önce
  2. After First Heading: Yazıda bulunan ilk başlıktan hemen sonra
  3. Top: Yazının en üst kısmında
  4. Bottom: Yazının en alt kısmında

#Show When: Yazı içi alt başlık linkleme kısmı ne zaman görünür olsun, onu belirliyoruz. Burada seçtiğiniz rakamla, yazıda en az x sayıda başlık olduğunda içindekiler kısmını, yani yazı içi linkleme özelliğini görünür / aktif kıl diyoruz.

#Auto İnsert… : Post ve pages seçeneklerinin ikisini birden aktif ettiğinizde bu özelliği hem yazılarınızda, hem de sayfalarınızda otomatik aktif hale getirmiş oluyorsunuz.

#Heading Text: İçerik tablosu başlığının ne olacağını belirliyoruz. Dilerseniz Vikipedi gibi içindekiler, dilerseniz özet gibi bir şey yazabilirsiniz.

  1. Allow the user to tog..: Eğer bu özelliği aktif ederseniz, kullanıcıya istediğinde bu tabloyu gizleme ya da görünür kılma sanşı vermiş olursunuz. ( Show text: Gösterme butonu için ne yazılsın, Hide Text: Gizleme butonu için ne yazılsın. )
  2. Hide the table of contents…: Bu seçeneği aktif ettiğinizde içerik tablosu sayfa açılısında ziyaretçiye tam gösterilmez. Ziyratçinin tabloyu görmesi için Göster butonuna tıklaması gerekir.

#Show Hierarchy: Bu seçenek aktif olduğunda ise, aynı sayfa içinde link verme işleminin sırası sayfada yukarıda bulunan başlıktan aşağıda bulunan başlığa doğru yapılır.

#Number List İtems: Bu seçenek ise, sayfa içinde link verme işlemini sadece rakamlar ile numara verilmiş başlıklar için yapar.

WordPress Yazı İçinde Link Verme Toc Ayarları

#Enable Smooth Scroll Effect: İçerik tablosunda yer alan bir linke tıkladığınızda, yazı içinde linkli olan yere direkt değil de, aşağıya scroll edermişcesine bir efekt ile gidiyorsunuz.

#Width: İçerik tablosunun genişliğini buradan ayarlıyorsunuz.

#Wrapping: İçerik tablosunun sayfanın soluna mı yoksa sağında mı yaslı ya da hiç bir yere yaslı olmadan ortada mı olmasını seçiyorsunuz.

#Font Size: İçerik tablosununda yer alan yazı içi linklerin yazı boyutunu belirliyorsunuz.

#Presentation: Yazı içi link verme tablosunun tasarımını buradan seçiyorsunuz.

3-Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra en altta bulunan Update Options butonuna tıklayın ve işlem tamamdır. ( Not: Advanced seçeneğinden eklentiyi daha da özelleştirebilirsiniz )

TOC Eklentisi Nasıl Çalışır ?

Eklenti wordpress’te aynı sayfa içinde link verme işlemini ayarlarınıza uyuşan içeriklerde, yani . yazı içerisinde h1, h2, h3, h4, h5, h6 tagı bulunan ve bu taglardan en az 4 adet bulunan ( Show when seçeneğinde ayarlamıştık ) tüm yazılarınıza otomatik olarak devreye sokacaktır.

Not:Eğer sayfa içi link verme işlemini spesifik bir yazınızda devre dışı tutmak istiyorsanız, o yazının başına [no_toc] kısa kodunu eklemeniz yeterli olacaktır.

Not:Eğer yazılarınızın çoğunda yazı içi alt başlıklara link verme işlemini devre dışı bırakmak ve sadece az sayıda içeriğiniz için linklemeyi aktif etmek istiyorsanız,

O zaman da otomatik ekleme opsiyonunu devre dışı bırakın ( Auto İnsert seçeneğinden ) ve otomatik yazı içi linklemeyi aktif etmek istediğiniz yazıların başına [toc] kısa kodunu ekleyin.

#Ayrıca eklentinin bir de bileşen özelliği var. Yani yazılarınız için sayfa içi alt başlıklara link verme işlemini yazı başında ve ya sonunda değil de, o yazının yan panelinden de yapılması imkan veriyor.

WordPress Yan Panelden Yazı İçi Linkleme

WordPress Yazı İçi Link Verme ( Kodlama İle )

Wordpres’te aynı sayfa içinde link verme işlemini kodlama ile de yapabilirsiniz ancak dediğim gibi eklenti kadar  işlevsel olmayacaktır. Bunun için;

1-Öncelikle yazı editörü ekranın da sağ üst kısımda bulunan Metin editörü kısmına gidin.

2-Bu kısımdan tıklanınca alt başlığa gidecek yazıyı / cümleyi yazıyoruz ve cümleyi hemen alttaki kod ile kaplıyoruz;

Tıklanınca Alt Başlığa Gidecek Yazı

3-Hemen ardından link verdiğimiz cümlenin yazı içinde hangi başlığa gideceğini belirtmek için yine metin editöründen o başlığı buluyoruz ve başına hemen alttaki kodları ekliyoruz.

Alt Başlık Lokasyonu

4-Burada a href #1 olarak linklediğimiz cümle, yazı içerisinde a name=”1″ ( yani 1 numaralı ) başlığa gidiyor. Siz bu şekilde yazı başlıklarını tek tek 2,3,4,5.. şeklinde bağlayabilirsiniz.

Sonuç

WordPress’te aynı sayfa içinde link verme işlemi için ben herhangi bir eklenti kullanmadan, kodlama ile, yani 2. yöntem ile yapıyorum ancak eğer geriye dönük yüzlerce yazınız için bunu yapmak istiyorsanız,

Tek tek her yazıyı editlemek epey bit zaman alacaktır. Dolayısı ile, hali hazırda yayımda olan yazılar için de yazı içinde bulunan alt başlıklara link verme işlemini eklentiyi kurarak ve ayarlarını yaparak otomatik olarak tek bir tıklama ile hayata geçirmeniz mümkün.

Ki eklenti onlarca farklı özellik sunuyor. ( Tasarımdan, yazı ayırt etmeye kadar ). Dolayısı ile hangi yöntemi kullanacağınız tamamı ile sizin sitenize ve kendi fikrinize kalmış bir durum.

Umarım WordPress Sayfa / Yazı İçi Link Verme ( Konu İçi Linkleme ) başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#Wordpress #WordpressDizayn #WordpressKodlama

Tags:
%d blogcu bunu beğendi: