WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress’in varsayılan olarak atadığı kalıcı bağlantılar malesef ki hem arama motorları için SEO, hemde ziyaretçiler için kullanıcı dostu olmaktan çok uzak.

Bu sebeple blogunuzu kurduktan sonra ilk yapmanız gerekenlerden bir taneside kalıcı bağlantı ayarları değiştirmek olmalıdır.

Blogunuzun kalıcı bağlantı ayarları SEO dostu olduğu zaman, arama motorlarındaki sıralamanızı arttırma şansına sahipsiniz demektir. Özellikle de google URL yapısına ekstra bir ağırlık verir

Bu yazımda sizlere wordpress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalı ve wordpress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır detalı anlatacağım.

Başlangıç Süreci

Kalıcı bağlantı ayarıdan kasıt, blogunuzun URL yapılarıdır. Yani yazdığınız yazıların linklerinin adres çubuğunda nasıl görüneceğini belirlemek.

WordPress varsayılan olarak URL yapısını düzensiz harf ve rakamlardan oluşturur. Örneğin blogunuzda bir yazı yayımladığınızda, yazınızın URL adresi aşağıdaki gibi olacaktır.

https://wpmavi.com/?p=25

#Bu şekilde oluşturulmuş URL yapıları hem kullanıcı dostu, hemde google dostu olmaktan uzaktır. Google botları yayımladığınız bir içeriği ziyaret ettiğinde, ilk olarak URL adresine göz atar. Eğer URL adresiniz hiç bir şey ifade etmeyen harf ve rakamlardan oluşuyorsa, google botları yazınızınla URL adresini bağdaştıramayacaktır.

#Aynı şey ziyaretçiler içinde geçerli. Potansiyel ziyaretçiler bir blogu zirayet etmeden önce sadece URL adresini görerek, tıklayacakları blog içeriğinin ne hakkında olduğuyla ilgili bilgi edinebilmeli. Bunun sağlamanın yoluda aşağıda olduğu gibi URL yapılarını anlamlı kelimeler bütününden oluşturmaktan geçiyor.

Blog Açtıktan Sonra İlk ve Mutlaka Yapılması Gereken 24 Şey!

Adım 1 – Kalıcı Bağlntı Ayarları Nereden Değişir ?

Admin Paneli >> Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar sekmesinden değişiklik yapacağımız sekmeye ulaşabilirsiniz.

Kalıcı bağlantılar sekmesine ulaştığınızda karşınıza alttaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır. Tam olarak değişikliği yapacağımız nokta ise, Özel Yapı seçeneği

Adım 2 – Url Yapısını Oluşturma

URL yapısı bir çok şekilde organize edilebilinir. Benim size önerim ise, kendi blogumda da kullandığım URL yapısı olan, önce blog ismi daha sonra kategori ve daha sonra yazı şeklinde olanıdır.

#Eğer sayfalarınız sürekli güncelleniyor ve değişikliğe uğruyorsa URL yapınızı aşağıdaki gibi oluşturmalısınız;/%category%/%postname%/

#Eğer tamamen statik bir web sayfanız var ise ( blog içeriği gibi ) URL yapınızı aşağıdaki gibi oluşturmalısınız;/%category%/%postname%/.html

Bu özel yapı organizasyonu ile artık sitenizin URL yapısı “?p=25” gibi ifadeler değil, katarogilerinizin ve yazılarınızın isimlerinden oluşucaktır. Altta olduğu gibi;

http://www.wpmavi.com/wordpress-dersleri/wordpress-seo-dostu-kalici-baglantı-ayarlari/

Her ne kadar yukarıdaki optimizasyonu önersemde, URL yapınızı fakrlı yapılarla da oluşturabilirsiniz. Aşağıda verdiğim kısa kodlar, wordpress’in URL yapısı oluşturmak için sunduğu kısa kodlardır.

%year% – Yazınızın yayımladığı yılı ( 4 rakamla ) URL içerisinde gösterir, Örnek: https://wpmavi.com/örnek-yazi/2014

%monthnum% – Yazınızın yayımladığı ayı gösterir. Örnek: https://wpmavi.com/örnek-yazi/08

%day% – Yazınızın yayımladığı günü gösterir. Örnek https://wpmavi.com/örnek-yazi/08/25

%hour% – Yazınızın yayımlandığı saati gösterir. Örnek https://wpmavi.com/örnek-yazi/08/25/15

%minute% –Yazınızın yayımlandığı dakiyayı gösterir. Örnek https://wpmavi.com/örnek-yazi/08/25/15/59

%second% – Yazınızın yayımlandığı saniyeyi gösterir. Örnek https://wpmavi.com/örnek-yazi/08/25/15/59/12

%postname% – Yazınızın başlığının büyük harfleri küçütülmüş, Türkçe karakterler ing karakterlere uyarlanmış ve kelime arası boşluklar (-) şekline dönüştürülmüş şekilde gösterir.

Örnek: WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları başlığınız URL Yapınıza şu şekle dönüşür, wordpress-seo-dostu-kalici-baglanti-ayarlari

%post_id% – Yazınızın ID’sini gösterir, Örnek 423 ( Önermem)

%category% – Yazınızın hangi kategoriye aitse, o kategoriyi URL yapınıza ekler.

%author% – Yazınızın URL yapısında yazarı gösterir.

Bu ve buna benzer onlarca kısa kodu Codex for Permalinks adresinden bulabilirsiniz.

Özel URL yapınızın nasıl olacağına karar verdikten sonra Başlangıç >> Ayalarlar >> Kalıcı Bağlantılar‘ın altındaki Özel Yapı kısmına kopyala yapıştır yapıp, özel yapıyı seçtikten sonra değişiklikleri kaydet demeniz kalıcı bağlantı ayarlarınızı değiştirmek için yeterli olacaktır.

Umarım WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressOptimizasyon #WordpressSEO #WordpressURL #WordpressBaşlangıçSeviyeDersleri #SEODostu

%d blogcu bunu beğendi: