WordPress Site Açılış Hızını Arttırma

Düşünün ki birisi google üzerinden bir şey araştırıyor ve araştırırken google arama sonuçları sayfasından 5. – 6. sayfayı aynı anda sırasıyla yeni sekmede açıyor. Çünkü aradığı şeye hızlıca ulaşmak istiyor. Sayfalara tek tek yukarıdaki sekmelerden hızlıca göz atıyor ve 4. sırada olan sizin sitenizin üzerine geldiğinde sayfa henüz daha tam açılmamış. Bekler mi? Ben beklemem. Anında kapatırım. Hız web siteler için her şeydir. Kullanıcıyı  +1 saniye bekletmek o kullanıcıyı o siteye göz atmaktan caydırır. Bu yüzden bu yazımda sizlere wordpress site açılış hızını arttırma işlemini detaylı bir şekilde anlatacağım.

Başlangıçta alttaki tüm işlemleri yapmadan önce, sitemizin performansını bir test edelim. Bu yazım için sayfa serverlarımda hızı düşük özel bir wordpress kurulumu oluşturdum. Test için  Pingdom.com’un Pingdom Website Speed Test aracını kullandım. Sizde bu aracı kullanabilirsiniz. Test içinse Dallas Texas datacenter’ı kullandım. Maalesef Pingdom.com’un Türkiye üzerinden testi yok. Türkiye üzerinden test eden datacenter var mı onuda bilmiyorum. En azından ben bulamadım.

1. Adım – Gzip

Yapmamız gereken ilk şey websitemizin ziyaretçilere ulaşmadan önce compressed ( yani sıkıştırılmış) olup olmadığından emin olmak. Bu gzip etkinleştirilerek gerçekleştirilebilir. Sıkıştırma metodu kurulumunuza göre değişir. Eğer apache kurulumunuz varsa mod_deflate kullanabilirsiniz. Eğer Litespeed kullanıyorsanız, control panelinizden ”sıkıştırmayı etkinleştir” (enable compression) demeniz yeterli.  Eğer apache kullanıyorsanız ki bir çoğunuz apache kullanıyorsunuzdur (ne kullandığından emin olmayanlar için söylüyorum) bu kodu htaccess dosyanıza wordpress ait kodlardan hemen sonra ekleyin.

mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*

2. Adım – Statik bir sayfa sunmak için içeriklerinizi ön belleğe (cache) alın.

Bir wordpress sitesi ziyaretçiye açıldığı zaman görünenin ardında php fonksiyonları çalışmaya ve mysql veritabanınızı, ziyaretçiye görsel olarak hangi çıktının verileceği konusunda sorgulamaya başlar. İşte bu sorgulamaları azaltırsak, sayfanın yüklenme hızı otomatikman artmış olur. Bunu yapmanın en kolay yolu da tabii ki, cache eklentisi ( plugin’i) kullanmak. Cache eklentisi kullanarak websitenizin statik (neredeyse sabit) versiyonunu oluşturabilirsiniz.  (Aslında biz cache kullanarak, aynı sayfa bir başka ziyaretçiye açıldığında php fonksiyonlarına mysql veritabanınızdaki sorgulamayı en aza indirerek sorgulama sonucunu direkt olarak php fonksiyonlarına sunmuş oluyoruz. Böylece Cache eklentilerinin mantığını da anlatmış olduk) Bu sadece sitenizi hızlandırmakla kalmaz aynı zamanda CPU kullanımınızı ve hafızayı da düşürür. Birden çok  wordpress cache eklentisi  var fakat size şiddetle W3 Total Cache eklentisini öneririm. Nedenini yazının tamamını okuduktan sonra anlayacaksınız.

3.Adım CSS ve JavaScript Dosyalarını Küçültmek – Pekiştirmek

Css ve Javascript dosyalarını küçültmek; o dosyaların içerisindeki gereksiz (fazladan) karakterleri siler ve böylece ziyaretçinin sitenizi açtığında css ve javascript dosyalarınızı indirme süresi düşürülmüş olur. Yani number of request ( çağrı sayısı) azalmış olur. Böylece sayfa açılış hızınız artmış olur.

Bunu yapmanın en kolay yolu da yine eklenti kullanmaktan geçer. Sadece Hiç gerek yok. W3 Total Cache eklentisi zaten bunu da yapıyor. Neden farklı eklentiler yükleyerek wordpress sitenize yük bindiresiniz ki… W3 Total Cache eklentisi ayarlarından minfy css and javascript files seçeneğini aktifleştirmeniz yeterli.

4- Adım Bir İçerik Dağıtım Ağı Kullanmak. Yani CDN kullanmak (Content Delivery Network)

Bir cdn uygulaması büyük ölçüde sitenizin hızını arttırabilir.  Standart bir host firmasında, dosyalarınız bir server altında depolanır ve o depolama host firmanızın serverları neredeyse orada, yani dünya üzerinde tek bir yerde depolanmış olur. Dosyalarınızın depolandığı yere yakın bir yerden sitenize bağlanan bir kişi ile uzak yerden bağlanan bir kullanıcının sayfaya bağlanma hızları arasında tabii ki farklar vardır.

Örneğin host firmanızın server lokasyonu İstanbul’sa, İstanbul’dan sitenize bağlanan bir ziyaretçi ile Ankara’dan sitenize bağlanan bir ziyaretçinin sayfa açma hızları farklıdır. Ankara’daki ziyaretçi İstanbul’da olana göre daha geç bağlanır. Servera bağlanma lokasyon mesafesi arttıkça sayfa dolum hızı da artar…

Çözüm basit. CDN kullanmak. CDN ne yapar? Sitenizin dosyalarını bir çok noktadaki serverlara dağıtır ve ziyaretçi sitenize bulunduğu yerin en yakınında olan serverdan bağlanır. Bu da dolayısıyla sitenizin açılma hızını arttır.

Tabii ki CDN hizmeti için ücret ödemeniz gerekli. Ücretsiz olanı da var, mesela CloudFlare gibi. Fakat kesinlikle ücretsiz versiyonları tavsiye etmem çünkü sitenizin bazı sistemlerin kara listelerine girmesine yol açabilir.

Size tavsiyem CDN hakkında öncelikle araştırma yapmanız. Araştırmanız sırasında WordPress CDN Kullanımı ve SEO Detaylı Anlatım başlıklı yazımdan da yararlanabilirsiniz.

Ben sonuca şimdiden direkt geleyim. CDN sistemini gerçekten kullanmak istiyorsanız dünya üzerinde bu işi yapan 2 tane iyi firma var. Maxcdn ve cdn77. Size kesinlikle MaxCDN öneririm. Kendi sitemde de MaxCDN kullanmaktayım ve sonuçlarından oldukça memnunum.

Peki ben CDN hizmeti satın aldım, siteme nasıl entegre edeceğim? gibi sorularınız varsa, WordPress CDN Kullanımı ve SEO Detaylı Anlatım başlıklı yazımda bunu en ince ayrıntısına kadar anlattım. Eminim kolaylıkla yapacaksınızdır.

Sonuç!

Umarım WordPress Site Açılış Hızını Arttırma Başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressCache #WordpressCDN #WordpressOptimizasyon #WordpressSiteHızı

%d blogcu bunu beğendi: