WordPress Site Hızlandırma | Tam Bir Rehber

WordPress Site Hızlandırma

Google’da üst sıralara çıkmanın, rakiplerinize fark atmanın en kritik yollarından birisi de site hızınız. Eğer sitenize emek veriyorsanız, iyi yerlere gelsin isiyorsanız kesinlikle hızlı bir siteye sahip olmalısınız.

Eğer siteniz yeteri kadar hızlı değilse, içerikleriniz ne denli kaliteli olursa olsun google sizi asla üst sıralara taşımayacaktır.

#200’ün üzerinde google sıralama kriterleri arasında hız o kadar önemlidir ki listenin ilk üç maddesi arasında yer alır.

Site hızınızı bir binanın temeli olarak düşünün. Eğer bina temeli sağlam değilse, üzerine inşaa ettiğiniz hiç bir şey ayakta kalamayacaktır.

Anladım hız çok önemli ve benim wordpress sitem çok yavaş açılıyor, peki bu wordpress site hızlandırma işlemi nasıl yapılır ?

İşte ben de sizlere tek bir yazıda baştan sona wordpress site hızlandırma adına yapılabilecek tüm yöntemleri anlatacağım. İddaa ediyorum bu yazı wordpress site hızlandırma adına mihenk taşı olacaktır.

Not:Daha önce sizlerle wordpress site hızlandırma adına 2 yazı paylaşmıştım… WordPress Site Hızını Arttırmanın 10 Basit Yolu ve WordPress Site Açılış Hızını Arttırma başlıklı yazılarımı bu yazımı okumadan hemen önce incelemenizi tavsiye ederim.

>> Site Hızı Ölçme
>> Tema Seçimi
>> Cache Eklentisi Kullanmak
>> CDN Kullanmak
>> Resim Optimizasyonu ( Specify Image Dimensions – Serve Scaled Images – Optimize Images )
>> Eklenti Optimizasyonu
>> Veritabanı Optimizasyonu
>> Resimleriniz İçin Lazy Load (Lazy Load Images)
>> CSS, JavaScript HTML Küçültme (Minify CSS – Minify JavaScript – Minify HTML)
>> HTTP Requests Sayısını Düşürme ( Minimize the number of HTTP request )
>> İndirmeleri Paralelize Etme ( Parallelize downloads across hostnames )
>> Statik Kaynaklardan Sorgu Dizini Kaldırmak (Remove Query Strings from Static Resources)
>> Enable Keep-Alive
>> Bağlantı Bildirimlerini Kapatmak ( Trackbacks and Pingbacks )
>> Diğer WordPress Site Hızlandırma Yöntemleri (Bonus)
>> Host Seçimi – Doğru Host Firmasıyla Çalışmak

1: WordPress Site Hızı Nasıl Ölçülür

Öncelikle wordpress site hızınıza etki eden faktörleri bulmalıyız ki ona göre çözüm üretelim. Önce teşhis sonra tedavi. WordPress site hızınızı ölçebileceğiniz 4 farklı araç ( tool ) bulunmakta, bunların 4’üde ücretsiz ve online.

  1. Pingdom
  2. GTmetrix
  3. Google Page Speed
  4. WebPageTest

WordPress site hızınızı bu 4 araçtada ölçmenizi tavsiye ederim. Ölçümler yapıldıktan sonra site hızınız size rapor olarak sunulacaktır ve sunulan raporlara göre düzeltme işlemleri yapacağız.

2: Tema Seçimi

#Bir çok wordpress kullanıcısının sitelerini yavaş olmasında ki en büyük faktör kullandıkları temadan kaynaklıdır. İnanın bana bu böyledir.

#Tema seçimi o kadar kritiktir ki, seçtiğiniz tema ile resmen sitenizin kaderini belirlersiniz.

#Eğer kullandığınız tema sitenizin yavaşlamasına sebep oluyorsa, ki bugüne kadar en çok satmış NewsMag, NewsPaper gibi temalar dahi sorgu sayılarının fazla olmasından dolayı yavaştır, temanızı mutlaka ama mutlaka hızlı bir tema ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

#Ve eğer hızlı bir tema bulmakta zorluk çekiyorsanız, En Hızlı ve SEO Uyumlu WordPress Temaları başlıklı yazım size hızlı bir tema seçme konusunda yardımcı olacaktır.

En Hızlı WordPress Temaları Listesi >>>> 10 En Hızlı ve SEO Uyumlu WordPress Teması

Ki yazımda yer alan tüm temalar piyasada bulunan ve bugüne kadar kodlanmış en hızlı ve SEO uyumlu temalardır. Bu temalardan bir tanesini kullandığınızda temanın google sıralamalarınıza nasıl olumlu etki ettiğine siz bile inanamayacaksınız.

3: Cache Eklentisi Kullanmak

WordPress site hızlandırma işlemi için cache eklentisi kullanmak, gereksinimden daha ziyade bir zorunluluk diye düşünüyorum. Doğru cache ayarlarıyla wordpress site hızlandırma işleminde oldukça başarılı olabilirsiniz.

W3 Total Cache Ayarları ve WP Super Cache Ayarları başlıklı yazılarımda en başarılı ve en çok kullanılan eklentilerin detaylı kurulumunu ve ayarlarını paylaştım.

#GTmetrix raporlarında yer alan Add Expires Headers, Compress components with gzip, Leverage browser caching gibi bir çok işlemi W3 Total Cache veya WP Super Cache ile gerçekleştirebilir ve puanlarınızı yükseltebilirsiniz.

4: CDN Kullanmak

WordPress sitenizi CDN kulanarak kesinlikle hızlandırabilirsiniz. CDN kullanımı wordpress site hızlandırma işlemini etkileyen öncü faktörlerden birisidir.

Ve eğer özellikle sitenizde resim sayısı fazla ise, CDN kullanımı sizin için tercih meselesi değil, kesinlikle bir zorunluluk olmalı.

Host firmanızın server lokasyonu İstanbul ise, İstanbul’dan sitenize bağlanan bir ziyaretçi ile Berlin’den sitenize bağlanan bir ziyaretçinin sayfa açma hızları farklıdır. Berlin’deki ziyaretçi sitenize, İstanbul’daki ziyaretçiye göre daha geç bağlanır. Ziyaretçinin server lokasyonunuza olan mesafesi arttıkça, sayfa dolum hızı da artar.

CDN kullandığınızda sitenizin dosyaları bir çok noktadaki serverlara dağıtılır ve bir ziyaretçi sitenize, bulunduğu yerin en yakınında olan serverdan bağlanır. Yani CDN kullandığınızda sitenizin server lokasyonu dünyanın her yerinde olur. Buda sitenizin açılma hızını arttır.

WordPress CDN Kullanımı başlıklı yazımda CDN’in ne demek olduğunu, nasıl çalıştığını, nasıl satın alındığını, kullanımını ve wordpress entegrasyonunu detaylı bir şekilde anlattım.

Kendim de wpmavi.com’da yıllarca CDN Kullandım ve kesinlikle  wordpress site hızlandırma adına size de öneririm.

5: Resim Optimizasyonu ( Specify Image Dimensions – Serve Scaled Images – Optimize Images )

WordPress Site Hızlandırma işlemini etkileyen bir diğer faktör ise resim optimizasyonu. Resim optimizasyonunu sizlere 3 ana kategoride inceleyerek anlatacağım.

Resim Boyutlarınızı Belirtin ( Specify Image Dimensions )

GTmetrix‘in sunduğu raporlardan bir taneside “Specify Image Dimensions”dır. Peki nedir bu “Specify Image Dimensions” ve wordpress site hızlandırma işlemine ne gibi bir etkisi vardır ?

#Potansiyel bir ziyaretçi sitenizi ziyaret ettiği zaman, eğer siz resimlerinizin yükseklik ve genişliğini, yani boyutunu ziyaretçinin tarayıcısına belirtmezseniz, ziyaretçinin tarayıcısı sitenizdeki resmin boyutlarını öğrenmek için önce resmi indirir ve boyutları öğrendikten sonra resmi ziyaretçiye sunar.

#Bunu bir de sitenizdeki her bir resim için yaptığını düşünün. Dolayısıyla resim boyutlarını belirtmemek direkt olarak sayfa dolum hızınıza etki edecektir.

Boyutları belirtilmemiş bir resmin tagı şu şekilde görünürker;

Boyutları belirtilmiş bir resim tagı ise şu şekilde görünür;

#Normalde sitenize bir resim yüklediğinizde, wordpress o resmin yüksekliğini ve genişliğini resim tagında belirtir.

#Fakat yine de orataya bir şekilde boyutları belirtilmemiş resimler çıkabiliyor malesef. Tabii o resimlerin tam olarak hangileri olduğunu GTmetrix sonuçlarınzda Specify Image Dimensions sekmene tıkladığınızda görebilirsiniz.

Çözüm Ne?Admin Paneli >> Tüm Yazılar sekmesi altından boyutları belirtilmemiş resim hangi yazınızda ise, o yazıyı düzenle deyin ve yazınızı metin editöründe açın. Resmi bulup, width ve height taglarının olup olmadığını kontrol edin. Eğer yoksa ekleyin.

Ölçeklendirilmiş Resim Sunmak ( Serve Scaled Images )

Serve Scaled Images uyarısını neden alırsınız ? Wordpress sitenizde sunduğunuz resimlerin sunulan boyutlarıyla gerçek boyutlarının örtüşmemesi sonucu tabii ki.

#Yani diyor ki; Eğer bir içeriğinize 800px genişliğinde bir resim yüklerseniz ve eğer resim içeriğini gösterdiğiniz alan genişliği 600px ise, resim görünürde 600px’e tam sığmış olarak görünse de sitenize gelen ziyaretçinin tarayıcısı onu 800px olarak indirir.

#Normalde siz o resmi alan genişliği kadar, yani tam 600px genişliğinde sunsanız, ziyaretçi arada kalan 200px lik boyutu boşu boşuna indirmeyecek ve indirme süresinden kar elde edecek ki bu da direkt olarak wordpress site hızlandırma işlemine etki etmektedir.

http://sizinsiteniz.com/wp-content/uploads/2015/03/deneme.gif is resized in HTML or CSS from 300×250 to 280×233. Serving a scaled image could save 17.4KiB (14% reduction).

#GTmetrix Serve Scaled Images örnek olan yukarıdaki cümle aslında bize şunu söylüyor;

http://sizinsiteniz.com/wp-content/uploads/2015/03/deneme.gif isimli resmi sitenize 300×250 boyutlarında yüklemişsiniz fakat, sitenizde sunduğunuz boyut 280×233. Yani resimleriniz sitenize gelen ziyaretçiye gereğinden fazla site dolum hızına mal oluyor.

Bir örnekle olayı daha da netleştirelim; Herhangi bir sayfanızda, diyelim ki ana sayfanızda, sayfa açıldığında gözlemlediğiniz görsele sağ tıklayıp resmi yeni sekmede aç dediğinizde

Resim, sayfada gözlemlediğiniz boyutla aynı boyutta açılırsa, yani aşağıdaki resimdeki gibi, Bu resmin boyutlandırılmış bir şekilde sunulduğunu gösterir. Yani sorun yok.

#Problem olan resimler ise; sağ tıkladığınızda görünen boyuttan farklı yani daha büyük boyutlarda açılıyorsa o resim, gösterilen boyuttan daha büyük olarak sunuluyor, yani ziyaretçiye gereğinden fazla site dolum hızına mal oluyor ve optimize edilmesi gerekiyor demektir.

Çözüm Ne?Regenerate Thumnails Eklentisini wordpress sitenize kurun. Ardından GTmetrix sonuçlarında “serve scaled images” sekmesi altında yer alan resimleri Admin Paneli >> Ortam sekmesi altından bulup, regenerate thumnail butonuyla yeniden boyuıtlandırın.

#Bu işlemle sitenize yüklediğiniz resmi, sitenizin kaç farklı notkasında (ana sayfa, yan panel, menu vs.) kaç farklı boyutta görünüyorsa, o boyutlarda klonlar ve o boyutlarda sunar.

Diyelim ki yan panelinizde bulunan bir resim “serve scaled iamges” hatası altında görünüyor ve sizde Regenerate Thumnails eklentisiyle bu resmi yeniden boyutlandırdınız, cache’i sildiniz,

Ana sayfanızı yenilediniz ve resme tekrar sağ tıklayıp yeni sekmede aç dediğinizde resim hala görünen boyuttan daha büyük sunulduğunu gördünüz.

#Bu durumda resmi gösteren bileşeni admin panelinizden silin sayfayı yenileyin ve aynı bileşeni yan panelinize aynı ayarlarıyla tekrar ekleyin. Bu sefer düzeldiğini göreceksiniz. Bir nevi temanıza yeniden kavratma işlemi yaptırıyoruz.

Resimleri Optimize Etme ( Optimize Images )

#Öncelikle WP Smush eklentisini wordpress sitenize yükleyin ve ardından Media >> Wp Smush sekmesi altından Run all my images through WP Smush.it right now butonuna tıklayın ve sitenizdeki tüm resimlerinizi sıkıştırın.

Tüm resimlerinizin sıkıştırılması, wordpress site hızlandırma işlemine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

#WP Smush.it eklentisini bir kez çalıştırdığınızda sitenizde yüklü olan tüm resimleri tek bir seferde optimize edebilirsiniz. Yalnız şimdiden uyarayım. Bu eklenti tam bir CPU canavarıdır.

Tavsiyem, resim optimizasyonunu trafiğiniz en az olduğu veya paylaşımlı hosting serverınızın CPU kullanımın en az olduğunu düşündüğünüz saatlerde, yani gece saatlerinde yapmanızdır.

Sitenize Yüklemeden Önce Resimleri Optimize Etmek

#Aslında resim optimizasyonun en önemli ve daha çok geçerliliği olan adımı, resimlerinizi wordpress sitenize yüklemeden önce optimize etmiş olmanız. Bunu nasıl yapacağınızı SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu başlıklı yazımda oldukça detaylı bir şekilde anlattım.

#Yukarıdaki adımlar şu an da sitenizede yüklü olan resimleri optimize etmeye yöneliktir. Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra, bundan sonrası için kolaylık olması açısından, sitenize herhangi bir resim yüklemeden önce optimize ederek yükleme işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

6: Eklenti Optimizasyonu

Eklenti optimizasyonu ise WordPress site hızlandırma işlemini olumlu etki eden bir diğer faktör. WordPress sitenize yüklediğiniz her bir eklenti sitenizin dolum süresine etki eder O yüzden bu kısmı dikkatle takip etmenizi ve uygulamanızı tavsiye ederim.

Hangi Eklentinin Site Hızına Ne Kadar Etki Ettiğini Öğrenme

Öncelikle P3 Plugin Performance Profiler eklentisiyle hangi eklentinin site hızınıza ne kadar etki ettiğini ve eklentilerin sitenizin dolum hızını geciktirmede yüzde kaçlık bir etkiye sahip olduğunu öğrenelim.

Eklentiyi wordpress sitenize yükleyin ve ardından admin paneli altından Araçlar >> P3 Plugin Profile sekmesine gidin ve Scan Nowbutonuna tıklayın. Eklenti, size aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir sonuç sunacaktır.

#Bu sonuçlardan hangi eklentinin site hızınıza ne kadar etki ettiğini detaylı görebilirsiniz;

Kullanmadığınız Eklentileri Silme

1-WordPress sitenizde yoksa hala Hello Dolly yada WordPress Importer eklentisi duruyor mu ? Hala duruyorsa derhal silmenizi tavsiye ederim.

2-Google analytics eklentisi yerine analytics’in size verdiği kodu sitenize entegre edin ve sitenizin istatistiklerini google analytics sayfası üzerinden takip edin ki sitenize eklenti kullanarak boşu boşuna yük bindirmeyin.

3-Facebook ve twitter sayfalarınız için “beğen kutusu” eklentileri kullanmak yerine, facebook ve twitter’ın sunduğu beğen kutusu kodlarını kullanın.

4-Site Hartitası (sitemap) için ayrı bir eklenti kullanmak yerine, bir çok SEO eklentisinin hali hazırda içinde barındırdığı site haritası özelliğini kullanın.

Önemli: Eğer kullanmadığınız bir eklenti etkisizleştirilmiş olarak eklenti sayfanızda hala duruyorsa, o ekletiyi direkt silin.

Şunu unutmayın, eklenti sayınızı mümkün olduğunca optimumseviyede tutmaya çalışın. Sitenize yüklediğiniz her bir eklenti site dolum hızınızın düşmesine sebep olacaktır.

7: Veritabanı Optimizasyonu

#WordPress site hızlandırma işleminin bir diğer önemli adımı ise, veritabanını optimize etmek, yani genel anlamda bakımını, onarımını yapmak, fazlalıklardan kurtulmak.

Veritabanınızda yapacağınız optimizasyon ile sitenizin hızında gözle görülür derecede artışlar sağlamanız mümkün.

WordPress Veritabanı Temizleme – Optimize Etme başlıklı yazımı adım adım takip ederek WordPress veritabanı optimizasyon işlemini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

8: Resimleriniz İçin Lazy Load (Lazy Load Images)

#WordPress site hızlandırma işleminde oldukça etkili rol oynayan bir diğer faktör ise Lazy load.

#Lazy Load Nasıl Çalışır: Bir ziyaretçi sitenizi ziyaret ettiğinde eğer Lazy Load özelliği aktif olursa, sadece ziyaretçinin karşısına çıkan alan yüklenir ve ziyaretçi ekranı aşağıya doğru scroll edene kadar, içeriğin altta kalan kısmında bulunan resimlerin yüklenmesini geciktirilir

#Yani, bir ziyaretçi sitenizi ziyaret ettiğinde önce karşısına çıkan alan yani sitenizin üst kısmı açılır, ziyaretçi sayfayı aşağıya doğru scroll ettikçe aşağıda kalan resimler scroll komutunca tetiklenir ve dolum sırasına girer. Bu da site dolumunu parçalara bölerek site hızınızı arttırmanıza olanak sağlar.

#Lazy Load işlemi için onlarca eklenti mevcut fakat benim size önerdiğim ve en iyi olarak gördüğüm iki eklenti var.

Birincisi BJ Lazy Load ikincisi ise oldukça hafif (0,56kb) bir eklenti olan Unveil Lazy Load. İki eklentininde işleyiş biçimleri faklıdır fakat aynı işlemi yaparlar. İstediğinizi seçip kullanmak size kalmış.

9: CSS, JavaScript HTML Küçültme (Minify CSS – Minify JavaScript – Minify HTML)

Minfiy wordpress site hızlandırma işlemi için oldukça önemli bir adımdır. Css, javascript ve html küçültmeden kasıt, herhangi bir css dosyanızda yada js dosyanızda var olan boşlukları yok etmektir.

#WordPress sitemizin bir css dosyasında düzenleme yaparken, düzenleme yapacağımız kodu bulmak istediğimizde, açtığımız css dosyasında kodlarının düzenli olmasını isteriz.

Bir çok tema ve eklenti yazarıda zaten insanların kodlarda kolaylıkla değişiklik yapabilmesi için kodları bir düzen içerisinde yazarlar. Kodlar arasında boşluk bırakırlar, yada kodların başına ***/ koyarak açıklama yaparlar.

Fakat sitenizi açan tarayıcılar için css dosyasının düzenli olması önemli değildir. (aşığıdaki resimde görüldüğü gibi) Kod ardı ardına yazılarak, taraycılar için uygun hale getirilmelidir. Bunu yaptığımızda tarayıcıların site açma hızı artacaktır.

Öncelikle W3 Total Cache eklentisinin Performance >> General Settings sekmesi altından Minify başlığına gidip, Minify seçeneğini Enable moduna getirin ve save all settings deyin.

Ardından yine admin panelinden Performance >> Minify sekmesine gidin ve W3 Total Cache Kurulum ve Ayarları başlıklı yazımında yer alan minify ayarlarını kendi sitenize uygulayın.

10: HTTP Requests Sayısını Düşürme ( Minimize the number of HTTP request )

Bu adımda sitemiz açıldığında sunucuya yapılan istek sayısını düşüreceğiz. Request (istek) sayısını düşürmek, wordpress site hızlandırma işlemi için oldukça önemli bir adımdır.

CSS ve JS Dosyalarını Birleştirmek (Combine external CSS / Combine External JS)

Bir ziyaretçi sayfanızı ziyaret ettiğinde, ziyaret ettiği sayfanızdaki css kodları bir kaç dosyadan oluşuyorsa (örneğin yazı fontları sytle.css dosyasından getirilirken, renk kodlarının color.css dosyasından getirilmesi gibi ) bu, yani css kodlarının ayrı dosyalardan oluşması, ziyaretçinize sayfa gösterimi için serverdan yapılan çağrıların sıraya girmesine sebep olur. Yani öncelikle style.css dosyasınız getirilir, ardından color.css dosyanız.  Buda sayfa yüklenme hızında düşüş yaşatır.

#Bu da yukarıda belirtiğim hız testi araçlarıyla yaptığınız hız testleri sonucunda combine external css ve combine external js olarak görünür. Aldığınız raporda bu iki özelliğinde puanın düşük olması, css ve js kodlarınızın tek bir dosyada toplanması gerektiğinin göstergesidir.

Peki bunu nasıl yapacağız ? Kolay, bu işlemi çoğu cache eklentisi otomatik olarak yapar fakat, bazı dosyalar ne yaparsanız yapın bazen birleşmez ve manuel olarak birleştirmek gerekebilir ki zaten en sağlıklısı da bu işlemi manuel olarak yapmaktan geçer.

#W3 Total Cache eklentisiyle bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Öncelikle W3 Total Cache eklentisi Performance >> General Settings sekmesi altından Minify başlığı altına gidin ve Minify Mode kısmını Manuel olarak işaretleyip ayarları kaydedin.

Daha sonra yine W3 Total Cache eklentisi Performance >> Minfiy sekmesine gidin. Js Minify özellikleri aşağıdaki resimdeki gibi görünecektir.

Minify mode’u manuel olarak ayarladığımız için tüm css ve js dosyalarını tek tek bularak birleştirmemiz gerekecek.  W3 Total Cache eklentisi bununda kolay yöntemini sunuyor.

Performance >> Minfiy sekmesi altında en üst kısımda Helpbutonu bulunmata.

Helpbutonuna tıkladığınızda, eklenti bir açılır pencerede Help Wizard‘ı açıp size var olan ve birleştirilebilir tüm js ve css dosyalarını gösterecektir. (aşağıdaki resimde olduğu gibi. )

1-Hız testi sonucunda hız testini yaptığınız araç, sitenizin birleştirilmemiş (combine edilememiş) js ve css dosyalarınızı size tek tek url adresleryile sunar.

2-Sizin yapanız gereken ise raporda sunulan bu css ve js dosya uzantılı url adreslerinizi help wizard aracılığıyla bulup, template olarak all templates ve embed location olarak embed before seçerek add butonuna tıklayarak apply and close demeniz.

3-Bir js veya css dosyasına Help wizard kullanarak add butonuna tıklayıp apply dediğinizde, js dosya uzantısı js minify ayarları altına, css dosya uzantısı ise css minify ayarları altına düşecektir. (aşağıdaki resimde görüldüğü gibi) Bu noktadan sonra save all settings dediğinizde birleştirme işlem tamamdır.

Fakat burası oldukça önemli!!! Bu işlemi tek tek yapmanızda fayda var, aksi halde hepsini aynı anda seçip apply and close derseniz, sitenizde bozulmalar olabilir.

#Tek Tek Nasıl Yapılır ?: Birleştirmek istediğiniz iki dosyayı seçip add butonuna tıklayarak apply and close dedikten sonra ve minify ayarlarınızı kaydedin ve ardından sitenizede bozulma olup olmadığını kontrol edin.

Bozulma yoksa bir başka js veya css dosyasını daha ekleyin ve yine sitenizde bozulma olup olmadığını test edin. Eğer herhangi bir css yada js dosyanız bozulmaya sebep olursa, o dosyayı birleştirme işleminin dışında tutun.

11: İndirmeleri Paralelize Etme ( Parallelize downloads across hostnames )

#Pingdom ve diğer site hızı ölçme araçlarınında sunduğu raporlar arasında “Parallelize downloads across hostnames” bulunmaktadır. CDN kullanmayan bir websitesi için raporda bu “0” olarak görünecektir. Peki Parallelize downloads across hostnames nedir ?

#Açıklayım; Bir kişi sitenizi ziyaret edip karşısına bir sayfa açıldığında, tarayıcı sitenizin serverına çağrı yapar (request) ve çağrıların tamamı tek bir server üzerinden, yani hostunuz üzerinden cevaplanacağı için, yapılan çağrılar sıraya girer.

#Yani önce js kodlarınız dolar, js kodları dolduktan sonra css kodları dolar, css dolduktan sonra resimler dolar gibi gider bu sıralama. Yani tek bir gişeden 100 kişiye bilet satmaya çalışmak gibi düşünebilirsiniz. 100 kişi tek bir gişeden bilet almak için sıraya girer.

#Fakat CDN kullandığınızda, resimlerinizi cdn.wpmavi.com gibi siz de cdn.siteniz.com üzerinden sunarken, css dosyalarınızı cdn1.siteniz.com üzerinden sunar, js dosyalarınızı cdn2.siteniz.com üzerinden sunar, html dosyalarınızı cdn3.siteniz.com üzerinden sunarsınız.

Böylece çağrıları tek bir server üzerinden değil, 5 – 6 farklı serverdan aynı anda yaparsınız. Bu da 100 kişiye 6 farklı gişeden aynı anda bilet satmakla aynı şeydir. Sırayı bölüştürürsünüz.

#Dolayısıyla server çağrı sırasını düşürerek, site açılış hızını arttırmış olursunuz. Böylelikle Parallelize downloads across hostnames’in, yani CDN Kullanımının wordpress site hızlandırma işlemi için oldukça önemli bir faktör olduğunu gösterir.

12: Statik Kaynaklardan Sorgu Dizini Kaldırmak (Remove Query Strings from Static Resources)

GTmetrix ve pingdom’un wordpress site hızlandırma işlemi için sunduğu bir diğer rapor ise Remove Query Strings from Statics Resources

Remove Query Strings from Statics Resources puanınızı yukarıya çekmenin iki yöntemi var birincisieğer w3 total cache eklentisi kullanıyorsanız Performance >> Browser Cache sekmesi General Settings bölümü altıından prevent caching of objets after settings change seçeneğini deaktif etmeniz.

Bu seçeneği kaldırmanıza rağmen Remove Query Strings from Static Resources puanınız düşük ise,

ikincisive en garanti yöntem olarak sırf bu işlemi yapan, basit, yer kaplamayan, kullanışlı bir eklenti mevcut. Remove Query Strings eklentisini indirin ve wordpress sitenize yükleyip etkinleştirin.

13: Enable Keep-Alive

#Keep Alive: Sitenize gelen bir ziyaretçinin tarayıcısı ile siteniz web serverları arasındaki indirme izinleri için yaptığı mesajlaşmadır.

Keep Alive seçeneğini aktif (enable) etmek, ziyaretçi tarayıcısının sitenizden bir şey indireceği zaman her bir indirme işlemi için sitenizin web serverlarından ayrı ayrı izin alınmasının önüne geçer. Böylece site hızından tasarruf etmiş olursunuz.

#Keep Alive seçeneğini Enable etmek için wordpress sitenizin .htaccess dosyasını açın ve #END WordPress satırından hemen sonra aşağıdaki kodu ekleyin.

Header set Connection keep-alive

14: Bağlantı Bildirimlerini Kapatmak ( Trackbacks and Pingbacks )

Diğer bloglardan bağlantı bildirimi almak, wordpress siteleri arasında iletişimi sağlar aslında. Fakat, bu seçeneği aktif tutmak site hızınıza etki edecektir.

Admin paneli Ayarlar >> Tartışma sekmesi altından varsayılan makale ayarlarından diğer bloglardan bağlantı bildirimi almaya izin ver seçeneğini deaktifederek wordpress site hızlandırma işleminin bir basamağını daha tamamlamış olursunuz.

15: Diğer WordPress Site Hızlandırma Yöntemleri (Bonus)

#Kullanmadığınız Temaları Silin: Genelde çoğu wordpress sitesinde deneme amaçlı veya başka sebeplerden dolayı asıl kullanılan temanın yanında bir kaç yedek veya kullanılmayan tema etkisizleştirilmiş olarak duruyor olur. Bu temaları sitenizde yüklü tutmak yerine silmeniz wordpress site hızlandırma işlemine katkı sağlayacaktır.

Önce kullanmadığınız temaları Görünüm >> Temalar altından belirleyin ve silme işlemini FTP ile sitenizin web serverlarına bağlandıktan sonra, Wp-content >> Themes dizini altından temanın ismini bulup, silin.

siteniz.com/wp-content/themes/twentyeleven.

#Yoast Eklentisi “Force Rewrite Titles”: Sayfa veya yazı başlıklarınız arama motorlarında iki kez çıkıyorsa bunun çoğu yerde önerilen çözümü Admin Paneli >> Seo >> Başlıklar & Metalar sekmesi altından başlıkları yeniden yazmaya zorla seçeneğini aktif hale getirmek.

#Fakat yoast’ın yaptığı açıklmaya göre, bu seçeneği aktifleştirmek wordpress sitenizi yavaşlatabilir. Yoast aynı yazıda bu seçeneğe alternatif olarak header.php ‘deki title(başlık) elementini aşağıdaki kodla değiştirmemizin yeterli olacağını söylüyor.

<?php wp_title(”); ?>

#WordPress Bileşenleri: Wordpress sitenizin yan panelinde (sidebar) çok fazla bileşen kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim. Özellikle dışardan eklediğiniz css, js kodları. Sizde yan panelinizdeki bileşen sayısını düşürerek site hız testi yapabilir ve bileşen sayısının site hızınıza kadar etki ettiğini ölçebilirsiniz.

#Footer’da Google Haritası Kullanmayın: Google haritaları zaten hali hazırda yavaş dolum süresine sahip bir uygulama. Bunu footer’da veya yan panelinizde gösterdiğinizde, bu sitenizdeki tüm url adresileri için görünür olacaktır ki buda siteniz genelinde yavaşlamaya sebep olacaktır. Google haritasını her sayfanızın altında yada yanında göstermek yerine sadece iletişim sayfasında göstermekte fayda var.

#Güncelleme: WordPress eklentilerini ve wordpress sürümünü her zaman güncel tutmanız wordpress site hızlandırma işlemine katkı sağlayacak bir diğer faktördür.

16: Host Seçimi – Doğru Host Firmasıyla Çalısmak

Yukarıda yaptığınız tüm işlemlere rağmen eğer wordpress siteniz hala yavaşsa ve hostunuzla görüştüğünüzde hala ısrarla suçu üstüne almak istemiyor ve size bahaneler üretiyorsa size tavsiyem derhal o hostla ilişkilerinizi kesmeniz ve sitenizi başka bir hosta, hatta direkt benim de hostum olan Turhost taşımanız.

#Turhost ‘un ne kadar hızlı olduğuna blogum referanstır. Ancak yine de verilere dayalı bir çalışma isterseniz buyrun: En iyi Hosting Firması – Türkiye Verilerle İnceleme ki zaten Turhost bu çalışmada da ilk sırada gelmeyi başardı…

Yeni host firmanıza karar verdiyseniz ve wordpress sitenizi yeni bir hosta nasıl taşıyacaınızı bilmiyorsanız, WordPress Host Değiştirme başlıklı yazımda nasıl yapacağınızı anlattım.

Umarım WordPress Site Hızlandırma başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#Wordpress #WordpressCDN #WordpressOptimizasyon #WordpressSiteHızı

%d blogcu bunu beğendi: