WordPress Yan Panel Bileşen Sabitleme

WordPress Yan Panel Bileşen Sabitleme

Sitenizin reklam geliri ya da etkileşimi arttırmanın en iyi yollarından bir tanesi de yan paneli ( sidebar ) olabildiğince verimli kullanmaktan geçiyor.

Yan paneli en verimli kullanmanın yollarından bir tanesi ise, wordpress yan panel’de yer alan bir bileşeni sabitlemek. Yani yan panelde aşağı yukarı inip çıktıkça sabit kalan bileşen alanından bahsediyorum.

Yaptığım araştırmada insanlar yan panel bileşen sabitleme işlemi çok farklı şekillerde tasvir etmiş.

Bunlardan bazıları ise;

 1. Sağda kayan
 2. Yan tarafta sabit duran
 3. Sağ tarafta sayfa ile birlikte kayan
 4. WordPresste sidebarı sabit yapmak
 5. wp`de sidebarı sağ tarafta sabit tutma
 6. sidebar`ı sabitlemek
 7. sağ kısmına sitede aşağı yukarı inip çıktıkça sabit kalan
 8. WordPress yan paneli nasıl sabit yapabilirim
 9. sayfayı aşagı indirdiğinizde o reklamda iniyor
 10. WordPress sayfasında bir bileşeni sabitleme
 11. Sayfayı alta ya da üste scroll etseniz de sağ taraf sabit

Öncelikle bu işlemin adına ingilizce de “sticky floating sidebar widget” deniliyor. Türkçe’de ise, Yan panelde sabit kalan bileşen. Bu konuyu aratan arkadaşların, tam olarak anlatmak istediklerine ulaşmaları için bu açıklamayı yapma gereği duydum.

Peki yan panel de yer alan bir bileşeni nasıl sabitleyebiliriz ?

WordPress Yan Panel Bileşen Sabitleme

1-İlk olarak Q2W3 Fixed Widget eklentisini wordpress sitenize yükleyin ve aktif hale getirin. Ardından Admin Paneli >> Görünüm >> Bileşenler sekmesine tıklayın.

2-Ve yan panelizi sabitlemek istediğiniz bileşenin üzerine tıklayın. Ardından sol alt köşede Fixed Widget şeklinde yeni özelliğin olduğunu göreceksiniz.

İşte yan panelizinde sabitlemek istediğiniz bileşen için bu özelliği aktif ettiğinizde, o bileşen ziyaretçi sayfayı aşağıya doğru indirdikçe ekranda sabit kalacaktır.

WordPress Yan Panel Bileşen Sabitleme

3-Ardından Admin Paneli >> Görünüm >> Fixed Widget Options sekmesine tıklayın. Bu sekmede ise eklentinin ayarlarını yapıyor olacağız.

WordPress yan panel bileşen sabitleme eklentisi

#Margin Top: Sabitlenen bileşenin ekranın üst kısmından ne kadar uzaklıkta olacağını ayarlıyoruz.

#Margin Bottom: Sabitlenen bileşenin ekranın alt kısmından ne kadar uzaklıkta olacağını ayarlıyoruz.

#Refresh Interval: Yenilenme süresini belirliyoruz. Yani eklentinin parametrelerini kaç milisaniyede yenileceğini belirliyoruz.

#Screen Max Width: Burada belirlediğimiz değerden daha düşük genişlikte olan ekranlarda eklentiyi etkisiz hale getiriyoruz.

Eğer yan panel bileşen sabitleme eklentisini mobil için etkisiz hale getirmek istiyorsanız, bu kısmı 800 ya da 900 px yapabilirsiz.

Auto Fix Widget ID: Bileşende belirtilen still’in  sadece o sabitlenen bileşene özel olması sağlanıyor.

Enable Plugin For Logged In Users Only: Sabit bileşeni sadece üye girişi yapan kullanıcılarınız görsün istiyorsanız bu seçeneği aktif hale getirebilirsiniz.

Inherit Widget Width From The Parent Container: Eğer responsive bir yan panele sahipseniz, bu seçeneği aktif hale getirin.

Use JQuery(Window) load() Hook: Eğer scroll, yani mouse ile aşağı yukarı hareket etme yönlü çalışan bir js kodunuz var ise ve eklentiyi aktif ettiğiniz de bu sebeple problem yaşıyorsanız, bu seçeneği aktif edin.

Yan Panel Bileşen Sabitleme Eklentisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fixed Widget ( WordPress yan panel bileşen sabitleme eklentisi ) çok fazla CPU kullanımına sebep oluyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim ?

Eklentide CPU kullanımını zorlayacak seçenek Refresh Interval seçeneğidir. Bu parametreyi mümkün olduğunca 1500-3000 olarak ayarlayın.

Ve eğer sabitlediğniz bileşen dinamik bir yüksekliğe sabit değilse, ( örneğin tabbed bileşen gibi, yani popüler yazılar, son yazılar ve yorumlar gibi 3 kısmın tek bir bileşende yer aldığı, sekmeler arası geçiş yapma ile farklı yüksekliklerin ortaya çıktığı bileşenler ) o zaman bu kısmı 0 yaparak etkisiz hale getirin. Böylece CPU kullanımına hiç etki etmeyecektir.

Umarım WordPress Yan Panel Bileşen Sabitleme başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressSidebar #WordpressYanPanel

%d blogcu bunu beğendi: