Yıllardır Beklediğimiz Hayvanları Dulda Kanunu Meclise Sunuldu

Türkiye, yıllardır tartışılan ancak tıpkısı kalem somut tıpkısı aşama atılmayan hayvan hakları yasasını resmileştirmeye hazırlanıyor. Şayet bu yasa tasarısı mecliste kanunlaşır ve yürürlüğe girerse, binnetice hayvan dostlarımız da bazen haklara sahip olabilecekler. Geç kalsa birlikte binnetice hazırlanmış olan taslağın yer şanlı yanı, hayvanları dünyalık statüsünden çıkararak birey statüsüne alması.

Bildiğiniz üzere Türkiye’deki kâin seçim, hayvanları tıpkısı para adına görüyordu. Bu bağlamda hayvanlara cebin kenarlı olan kasten kanlı, eziyet etme, dilimiz varmasa bile tensel sömürme üzere taksirat, kırıcı şekilde cezalandırılmıyordu. İşte bu durum, hazırlanan yasa teklifiyle değişecek. imdi hayvanlara alın meful gelişigüzel suç, aynı canlıya kenarlı şeklinde yorumlanacak.

Hayvanların haczedilmesi durumu da ortadan kalkıyor

Hayvan hakları yasası

Kâin şartlar altında birisi aracılığıyla sahiplenilmiş olan bir efsanevi, sahibinin borcu karşılığında haczedilebiliyordu. Hazırlanan yasa teklifi ile bu genişlik dahi ortadan kalkacak.

Hazırlanan yasa teklifi kapsamında tıpkı hayvanın sahipli evet dahi iyesiz olması ayrımı üstelik ortadan kaldırılıyor. Yani aynı birey sahipli evet de iyesiz bire bir hayvana cebin yanlışlık işlerse, bunun yasa karşısında tek farkı olmayacak. Antrparantez hayvanlara karşı işlenen suçlarda resen harekete geçilecek. Yani bire bir hayvan sahibi, özlük hayvanına karşı mamul ayrımsız suça karşı şikayetçi idmansız olsa da egemenlik, bu konunun konusunda gidecek.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: