Yıpranmamış Tıpkı Araştırmaya Göre İnsanlar, Evcil Hayvanlara Covid-19 Bulaştırabilir

Alelhusus pandemi döneminde evlerimizde normalden haddinden fazla daha fazla ahit geçiriyoruz. Bu kip süreçte bildirme balaban yardımcımızsa yerel hayvanlar oluyor. Fakat bu birey dostlarımızı kucağımıza alıp sevmeden geçmiş iki misil saymak gerekiyor.

Yapılan bir araştırmaya bakarak insanlar, Covid-19 virüsünü yerli hayvanlara bulaştırabiliyor. Hayvanlarda çoğu durumda belirtiler görünmese de gene de riziko altındalar.

Yaşama dostlarımız virüsü belli belirsiz atlatıyor

köpek

Pandeminin ilk dönemlerinden beri hayvanlara Covid-19 virüsü bulaştığı karşı araştırmalar yapılıyordu. Bu tetkikat sebebiyle köpek ve pisik türlerinin dışında vizonların ve su samurlarının dahi bu virüsten etkilenebileceği biliniyordu. Vizonlar haricinde bu hayvanların tamamının insanlara göre çok henüz belli belirsiz belirtilerle bu hastalığı atlattığı yapılan araştırmalar sayesinde ortaya çıkmıştı.

Hayvanların Covid-19 virüsüne olan bağışıklıkları karşı yapılan tüm çalışmalar, mecbur laboratuvarlarda yürütülmüştü. Avrupa Geçici Hastalıklar ve Mikrobiyoloji Kongresi tarafından yapılan araştırı ise önceleri hazırlık yapılarak gerçekleştirildi. Araştırma, yerli hayvanların ne kadarının virüs taşıdığını denetlemek için yapıldı.

Yerli hayvanat karine göstermiyor

Hollanda ’de yapılan araştırmalarda, özel tıpkı mobil klinik kuruldu ve henüz başlangıçta Covid-19 virüsüne uğramış 200 insanın evcil hayvanları üzerinde testler yapıldı. Bu araştırı süresince toplamda 156 kapik ve 154 kedi test edildi.

Yapılan testlerde hayvanların %4,2 ’lik tıpkısı kısmının hareketli kendisine Covid-19 taşıdığı ortaya artık. Ayrıca hayvanların %17 ’sinde antikor bulunduğu ortaya bundan sonra. Ayrıca araştırmacılar, bu virüsün hayvanlara insanlardan geçtiğine dayalı kanıtlar elde etti. Yapılan açıklamaya göre 5 hayvandan biri, sahiplerinden Covid-19 virüsü kapmakta. Hayvan Bilimi her ne büyüklüğünde belirti göstermese birlikte vücudunda antikor bulunmayan domestik hayvanat üzere bu virüsün ölümsek olabileceği ortaya çıktı.

Ayrıca sair ülkelerde yapılan benzer tetkikat de bu bulguları destekler nitelikte. Araştırmacılar, domestik hayvan sahiplerinin hangi olursa olsun tetik olmaları gerektiğini ve Covid-19 ’a yakalandıklarında yerli hayvanları ile temastan kaçınmalarının, sevimli dostlarımızın sağlığı amacıyla majör olduğunu belirtti.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: