YouTube Algoritması, Çoğunlukla İzlediğinize Pişman Olacağınız Videoları Öneriyor

arada sırada YouTube’un rabıta alanlarınızın dışında kalan videoları sizlere önerdiğine şahit olmuşsunuzdur. Hatta bu videoların bazılarının yorumlarına ayn gezdirdiğinizde sizinle bire bir durumda olan ayrıksı insanları görebilirsiniz. Bu videolar ekseriyetle izlenip geçilen şeyler kendisine karşımıza çıksa birlikte bazılarının izledikten sonra pişman ettiği üstelik oluyor. Tüm dahi bu noktada Mozilla, izledikten bilahare nadim fail bu videoların izansız bildirilmesini kapsayan benzeri iş yürüttü.

Yaptığı çalışmada Mozilla, fahri katılımcılardan dönüşler aldı. Buna munzam adına bu çalışmaya takkadak elektronik beyin üzerinden YouTube kullanan şahıslar katıldı. Yani dinamik kabilinden değişik platformlardan birçok kullanıcı, çalışmaya katılmadı. Çalışmanın sonuçlarına baktığımızda, izledikten bilahare nadim fail şeklinde ifade ettiğimiz videoların yüzde 71’inin YouTube marifetiyle önerildiği ortaya imdi. İşte detaylar:

YouTube kurallarını ihlal fail videolar, önerilenlerde gösteriliyor:

Mozilla ve YouTube

Yapılan çalışma, 2020 yılının orak ayı ayında başladı ve 2021 yılının mayıs ayına kadar devam etti. Bu süreçte gönüllü katılımcılardan toplamda 3362 dümbelek zaman makbuz. Ferasetsiz dönüşleri hatırlamak üzere Chrome ve Firefox üzere geliştirilen RegretsReporter adlı ayrımsız tarayıcı uzantısı kullanıldı. Bu kişilerin şikâyet ettiği videoların yüzdelik 71’kayınbirader, YouTube algoritması üzerinden önerilen videoların oluşturduğu ortaya çıktı.

YouTube

Sızlanma edilen ‘önerilen’ videoların yüzde 9’u, düzentileme sonrasında YouTube’dan kaldırıldı. Videoların kaldırılmasının ansız aşkın sebebi olsa birlikte çalışma, bu videoların YouTube kurallarını ihlal ettiğini doğruladı. Burada dikkat etmemiz gereken nokta şu: YouTube, kurallarını ihlal eden bu videoları kaldırmadan önce kullanıcılarına önermişti.

Akıbet namına bildirilen videoteyp oranlarının, Almanya, Fransa ve Brezilya gibi İngilizcenin ana çevirici olmadığı yerlerde tahminî yüzdelik 60 oranında henüz okkalı olduğunu söyleyelim.

Mozilla, kullanıcıların verilerini arama etmesini, eğer belli aynı konuyla ilişkin içerik görmek istemiyorlarsa taharri geçmişlerinden onu temizlemelerini öneriyor. Antrparantez Mozilla, kullanıcı verilerinin öneri algoritmasında pekâlâ işlendiği üstüne YouTube’u elan saydam olmaya çağırma ediyor. YouTube, sistemlerini sınav edecek daha çok araştırmaya amade olduğunu söylüyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: