Yüzyıllardır Karadeniz’in Derinliklerinde Duran Batık Osmanlı Gemilerinin Keşif Hikayesi

Üstelik Karadeniz’in derinlikleri, diğer denizlere kıyasla daha gizemli, çünkü adının da hakkını verecek bir özelliğe sahip. Yaklaşık 200 metreden sonra yaşayan bir canlıya çok nadir rastlıyorsunuz. İşte o derinliklerde, Osmanlı İmparatorluğu’na ait olan yüzyıllar önce batmış kadırgalı gemiler var.

Uzaya, okyanus ve denizlerimizden çok daha hakim durumdayız. Yine de denizlerimiz ile ilgili araştırmalar yapan pek çok bilim insanı var. Dünyanın belki de en çok merak edilen denizi ise ülkemizin kuzeyinde yer alıyor. Adının hakkını verecek kadar karanlık bir yer olan Karadeniz, tabanında belki de önümüzdeki yıllarda keşfedilecek pek çok gizeme ev sahipliği yapıyor.
Bundan 4 yıl önce bilim insanları, günümüzde Bulgaristan’ın, yüzyıllar önce de Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde olan derin sularda araştırma yaptılar. Bugüne kadar hiç görmedikleri kadar iyi korunan bir dizi batık gemi kalıntısına denk gelen ekip, yaptıkları araştırmalar ile bu gemilerin Osmanlı’ya ait olduğu bulgusuna rastladılar.

%d blogcu bunu beğendi: